Competition Results

UNCLE SAM FIGURE SKATING CLUB WOULD LIKE TO CONGRATULATE ALL ITS MEMBERS WHO RECENTLY COMPETED:


Albany Figure Skating Club Open

Basic Element 2

1 Place: Alyssa Plue, Uncle Sam FSC
2 Place: Amelia-Hope Porpeglia, Uncle Sam FSC

Basic Program 2 with Music

2 Place: Alyssa Bleyl, Uncle Sam
3 Place: Amelia-Hope Porpeglia, Uncle Sam

Basic Program 3 with Music

3 Place: Jennifer Higgs, Uncle Sam

Basic Program 6 with Music

2 Place: Tereska Nardelli, Uncle Sam

Limited Beginner CTT

1 Place: Elise Westlund, Uncle Sam FSC
2 Place: Bethany Hayes, Uncle Sam FSC
4 Place: Erica Li, Uncle Sam FSC
5 Place: Allison Seo, Uncle Sam FSC
6 Place: Riley Zink, Uncle Sam FSC

Beginner CTT

1 Place: Brianna Anslow, Uncle Sam FSC
2 Place: Abigail Hansen, Uncle Sam FSC
3 Place: Brooke Bode, Uncle Sam FSC

Pre-Preliminary CTT

3 Place: Grace-Ann Porpeglia, Uncle Sam FSC

Preliminary CTT

5 Place: Michaela Grady, Uncle Sam FSC

Pre-Juvenile CTT

3 Place: Jennifer Steele, Uncle Sam FSC

Pre-Preliminary CM

1  Place: Grace-Ann Porpeglia, Uncle Sam FSC

No Test Interpretive

2 Place: Katerina Dunleavy, Uncle Sam FSC

Pre-Juv/Juvenile Interpretive

3 Place: Berenger Garnica, Uncle Sam FSC

No Test Freeskate

2 Place: Katerina Dunleavy, Uncle Sam FSC

Preliminary Freeskate

5 Place: Sara Parker, Uncle Sam FSC

Pre-Juvenile Freeskate

2 Place: Berenger Garnica, Uncle Sam FSC

No Test Showcase

2 Place:  Katerina Dunleavy, Uncle Sam FSC

Preliminary Showcase

2 Place: Jennifer Steele, Uncle Sam FSC

The Garren

Brianna Anslow:
1st Place Limited Beginner Test Track

Berenger Garnica:
4th place Prelim FS Basic Skills Programs,
1st place Pre-Juv ICM

Lauren Murphy:
4th in Prelim FS,
3rd in Pre-pre Compulsory,
4th in pre-pre showcase

Judy Min:
1st place Pre-juv FS and Juv ICM

Mia Vazquez: 
1st Place Basic 2 with Music,
1st Place Basic 2 Elements

Alexa Minissale:
1st Place Basic 3 with Music,
1st Place Basic 3 Elements

Sara Parker:
1st Place Pre-pre showcase,
4th Place Pre-pre free

Erica Li:
3rd in level 6 with Music

Abby Meleragno:
3rd Place Basic 4 with Music

Kristy Lau:
1st Place Basic 6 with Music

Violeta Ushakova:
1st Place No Test